Co się zmieniło w 2025 r. w firmowej składce zdrowotnej?
Przedsiębiorcy nie muszą już uwzględniać przychodów ze sprzedaży środków trwałych przy obliczaniu składki zdrowotnej. Ci, którzy są na skali albo liniowym PIT i mają małe dochody lub straty, zapłacą niższą składkę minimalną.
Takie są w 2025 r. zmiany w rozliczeniach firmowej składki zdrowotnej. Nowe przepisy znajdziemy w Dzienniku Ustaw z 23 grudnia 2024 r. pod pozycją 1915. Wprawdzie trudno to nazwać zapowiadaną w kampanii wyborczej reformą, ale nowości są ważne dla wielu przedsiębiorców i budzą już pewne wątpliwości.
∑ Prowadzę działalność gospodarczą, rozliczam się według skali. W grudniu 2024 r. sprzedałem firmową maszynę. Czy ta transakcja będzie miała wpływ na wysokość składki zdrowotnej za styczeń 2025 r.?
Jeśli maszyna została sprzedana w grudniu, to rozliczymy ją na starych zasadach, czyli obowiązujących do końca 2024 r.
Przypomnijmy, że przedsiębiorcy na skali oraz na liniowym PIT liczą składkę zdrowotną od dochodu z działalności (u pierwszych jest to 9 proc., u drugich 4,9 proc.), czyli przychodu pomniejszonego o koszty. Zgodnie z przepisami obowiązującymi do końca 2024 r. przy obliczaniu dochodu będącego podstawą wymiaru składki zdrowotnej uwzględniają sprzedaż środka trwałego (np. maszyny, samochodu, użytkowej nieruchomości). Kwotę ze sprzedaży muszą wykazać jako przychód. Natomiast kosztem z tej transakcji jest niezamortyzowana wartość środka trwałego.
Zgodnie z przepisami obowiązującymi od 1 stycznia 2025 r. przy obliczaniu dochodu będącego podstawą wymiaru składki zdrowotnej nie musimy (ale możemy, o czym dalej) uwzględniać przychodów ze sprzedaży...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta